
I undervisningsforløbet Animation om energi arbejder eleverne med to vigtige og spændende discipliner:
- Undersøgende arbejde med et naturfagligt fænomen - i dette tilfælde fænomenet energi
- Fremstilling af en animation - en proces, der øger elevernes forståelse af den viden, de har arbejdet med.
I dette forløb bliver eleverne introduceret til at lave animationer, og I kan med fordel fortsætte arbejdet hjemme på skolen efter besøget.
Læs mere om arbejdet med animationer i naturfagsundervisningen her...
Book et animations-undervisningsbesøg for din klasse her...
Forløbet strækker sig over 2½ timer og består af:
- Introduktion (10 min.)
- Aktiviteter og undersøgelser om energi (30 min.)
- Arbejde med storyboard (20 min.)
- Pause (20 min.)
- Aktiviteter med at lave animation (50 min.)
- Vi ser animationerne (20 min.)
Vi forventer...
Økolariet forventer, at lærere og undervisere, der ledsager en klasse/gruppe, deltager aktivt under opholdet og tager ansvaret for klassens/gruppens færdsel og adfærd under besøget.
Pris:
Dette undervisningsforløb koster 800 kr. For skolegrupper fra Vejle Kommune er forløbet gratis.
Afbestillingsgebyr:
For at sikre at så mange som muligt kan få glæde af Økolariets undervisningstilbud, opkræver vi et gebyr på 400 kr. ved udeblivelse eller afbestilling mindre end 7 dage før et forløb.