Kom og byt dit tøj til nyt
Økolariet har sammen med Refashion Vejle arrangeret pop-up tøjbytte, den sidste weekend i hver måned (dog ikke i juni og juli).
Her kan du bytte det tøj fra dit klædeskab som du alligevel ikke får brugt. På den måde får du nyt (brugt) tøj i dit skab, som du også vil bruge! På den måde gør du noget godt for klimaet og din pengepung.
Der er både voksen- og børnetøj.
Tag max. 3 stk. tøj med. Tøjet skal være rent og pænt.
Tøj og klimaet - hvorfor bytte dit tøj?
Hvis du køber mindre nyt tøj, bruger det du har længere og køber genbrug eller bytter dit tøj, når du skal have nyt, så gør du noget godt for klimaet. En dansker belaster faktisk klimaet med ca. 1,1 ton CO2 om året alene fra køb af tøj.
Dertil kommer, at meget af tøjet bruger vi næsten ikke. Vi køber nemlig langt mere tøj, end vi gider gå med. Undersøgelser viser, at meget af vores tøj, især det billige, kun bliver brugt syv-otte gange, inden vi smider det ud eller lader det ligge i skabet. Butikker smider sågar tøj ud, som ikke er blevet solgt!